Mesanede Tümör Ameliyatı Riskleri ve Sonrası
22 Haziran 2024

Mesanede Tümör Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Mesanede Tümör Ameliyatı

Mesanede tümör ameliyatı, hastalığın ilk evrelerinde daha henüz tümör diğer sağlam hücrelere yayılmamış olduğunda ilk ve en uygun tedavi şekli olarak karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca mesanede tümör ameliyatları, söz konusu tümörün yayılması ya da nüksetmesi durumlarında doktor tavsiyesiyle yerine getirilmektedir. Mesanede gelişen tümörün bulunduğu evre ve tipine bağlı olarak ameliyatı yapan doktor, aşağıda belirtilecek mesanedeki tümör ameliyatı tiplerinden birini ya da birkaçını uygulamaya karar verecektir. Bunlar;

Transüretral Parça Çıkarma Yöntemiyle Mesanede Tümör Ameliyatı

Transüretral Parça Çıkarma Yöntemi, kısaca TURBT olarak da bilinir ve yaygın olarak erken evrelerdeki tümör tedavilerinde kullanılmaktadır. Bu tür ameliyat yönteminde; karın bölgesinde herhangi bir kesme işlemi yapılmadan bir cihazla idrar yolu boyunca girilerek ameliyat işlemi gerçekleştirilir. Operasyon sırasında kullanılan cerrahi cihaz rezektoskoptur. Uç bölgesinde kablo bağlantısı bulunan bir rezektoskop sayesinde söz konusu mesane tümörü kolaylıkla dışarı çıkarılır. Bununla birlikte; bu ameliyat sırasında tümörün kök bölgesindeki yakma (fulgurasyon) işlemi ile olası tümör kalıntıları problemlerinin de önüne geçilmiş olur. Bu yönteme alternatif bir teknik olarak, yüksek enerjili lazer ışığı da uygulanan diğer yöntemler arasındadır.

Sistektomi (Kist Ameliyatı) Yöntemiyle Mesanede Tümör Ameliyatı

Sistektomi, mesanede gelişen tümörün tamamının ya da bir kısmının direkt cerrahi müdahale ile alındığı bir uygulama şeklidir. Bu yöntemde karın bölgesi içindeki mesaneye kesik işlemi ile erişilir. Sistektomi yönteminde ayrıca laparoskopik cerrahi yöntemi de tercih edilebilmektedir. Bu yaklaşımda, birçok küçük yarık boyunca kullanılan uzun ve ince cihaza yerleştirilen video kamera yardımıyla cerrahi operasyon yüksek doğrulukla gerçekleştirilir. Laparoskopik ameliyat yöntemi (anahtar deliği yöntemi olarak da bilinir) hastanın ameliyat sırasındaki ve sonrasındaki acı hissini azaltır ve ayrıca iyileşme süresini oldukça kısaltır.

Sistektomi yöntemlerinden bir diğeri ise bölgesel kist ameliyatıdır. Bu yöntem, bir bölgede kalan fazla geniş olmayan damar ya da kas aralarında kalmış tümörlerin temizlenmesinde kullanılır. Radikal kist ameliyatı ise daha büyük ölçü ve boyuttaki kanserli tümör hücrelerinin çıkarılmasında uygulanır. Bu yöntemde; bu bölgede bulunan diğer lenf düğümlerinde (erkeklerde prostat, kadınlarda vajinada bulunan kistler) de temizlenmesini mümkün kılar.

Ameliyat Süreci

Mesanede tümör ameliyatı, genel anestezi veya bölgesel anestezi ile yapılabilmektedir. Ameliyat idrar deliğinden girilerek, mesaneye ulaşılıp kanserli olan kısmı özel olarak hazırlanan bir elektrikli cihaz ile keserek çıkarma yöntemiyle kapalı yöntemle gerçekleştirilir. Diğer yöntem ise; açık cerrahi müdahale olup mesanenin bir kısmı ya da tamamı alınır.

Ekstra Bilgiler ve Öneriler

Mesanede tümör ameliyatı sonrasında hastaların dikkat etmesi gereken bazı önemli noktalar bulunmaktadır. Ameliyat sonrası bakım ve kontroller, iyileşme sürecinin hızlanmasına ve komplikasyon risklerinin azaltılmasına yardımcı olur. Doktorunuzun önerdiği ilaçları düzenli olarak kullanmak, bol sıvı tüketmek ve ağır fiziksel aktivitelerden kaçınmak oldukça önemlidir. Ayrıca, düzenli aralıklarla yapılan kontrollerle tümörün nüks etme riski en aza indirgenebilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Hipofiz Tümörü Belirtileri ve Tedavisi

Hipofiz Tümörü Belirtileri ve Tedavisi

Beyindeki Tümör Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Beyindeki Tümör Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Mesane Tümörü Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Mesane Tümörü Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kemik Tümörü Çeşitleri Nelerdir?

Kemik Tümörü Çeşitleri Nelerdir?

Desmoid Tümör Belirtileri ve Tedavisi

Desmoid Tümör Belirtileri ve Tedavisi