Beyin Tümörü 4 Evre Yaşam Süresi
09 Temmuz 2024

Beyin Tümörü 4 Evre Yaşam Süresi

Beyin Tümörü 4. Evre Yaşam Süresi

Beyin Tümörleri ve Sınıflandırması

Beyin tümörleri, beyinde kontrolsüz şekilde çoğalan ve büyüyen hücrelerin oluşturduğu kitlelerdir. Bu tümörler, genellikle malign ve invaziv yayılım gösterirler. Küçük bir alana sahip olan kafatası içerisinde hızlı büyüyerek hastanın yaşamını tehdit ederler. Tedaviye yanıt alınamaması durumunda ise hastalık süreci hızla ilerleyerek nörolojik fonksiyon kaybına ve hastanın yaşam kalitesinin düşmesine sebep olur. Beyin tümörleri, hastalarda primer, sekonder, benign ya da malign tiplerde görülebilir.

Beyin Tümörü Evreleri

Beyin tümörleri, malignite derecesine göre dört evrede sınıflandırılır:

  • Evre 1: Bu evredeki beyin tümörleri, yavaş büyüme özelliği gösteren ve doğal yapıdan en uzakta olan tümörlerdir.
  • Evre 2: Komşu dokuya bitişik olan ve yavaş büyüyen, daha yüksek malignite derecesi ile beyni istila etme yeteneğine sahip olan ve nüksedebilen tümörlerdir.
  • Evre 3: Anormal hücrelerin aktif olarak çoğaldığı ve sağlam dokulara zarar verebilen tümörlerdir.
  • Evre 4: En malign özelliklere sahip olan bu evrede tümör çok hızlı bir şekilde çoğalarak komşu dokulara hızla infiltre olur.

Beyin tümörlerinin tiplerine göre farklılık gösterdiği bilinmektedir. Bu tümörler, santral sinir sisteminde beslenme ve temizlenme ile ilgili fonksiyonu olan neoplastik astrositlerden gelişir. Astrositomalar, malignite derecesini gösteren dört evreden oluşur.

Evre 1 ve Evre 2 Tümörleri

Evre 1 ve evre 2 tümörler genellikle 30-40'lı yaşlarda ortaya çıkar. Bu evredeki tümörlerin malign dönüşümü ile tekrarlaması, sürekli olarak büyümesi ve yayılım göstermesi hastalarda prognozu kötüleştirir.

Evre 3 ve Evre 4 Tümörleri

Evre 3 ve evre 4 arasındaki temel histolojik fark, nekrozdur. Evre 4 beyin tümörü, Glioblastoma Multiforme (GBM) ve Primer Beyin Tümörü (PBT) tiplerinde en sık karşılaşılan evredir. GBM çok hızlı büyüme özelliğine sahip olup, oldukça yüksek vasküler, infiltratif ve malign özellikler gösterir. GBM'nin en sık görüldüğü yaş aralığı 50-60 yaş aralığıdır ve daha sonra görülme sıklığı azalır. Bu tümörler çoğunlukla frontal lobda oluşur ve tedavi için cerrahi ve radyoterapi yöntemleri uygulanır.

Beyin Tümörü 4. Evre Yaşam Süresi

Evre 2'de ortalama olarak 5 yıl kadar, evre 3'te 2-3 yıl civarında, evre 4'te ise 12-15 ay kadardır. Günümüzde cerrahi tekniklerin gelişmesi, yeni kemoterapi ilaçlarının üretilmesi ve radyoterapide ağır partiküller kullanılıyor olmasına rağmen bu tümörlerde prognoz maalesef üzücüdür.

Ekstra Bilgiler ve Sonuç

Beyin tümörlerinin tedavisinde cerrahi müdahaleler, radyoterapi ve kemoterapi gibi yöntemler kullanılır. Ancak bu tedavi yöntemlerinin başarısı tümörün tipi, evresi ve hastanın genel sağlık durumu gibi faktörlere bağlıdır. Bu nedenle erken teşhis ve doğru tedavi planlaması büyük önem taşır. Hastaların yaşam kalitesini artırmak ve yaşam süresini uzatmak için multidisipliner yaklaşımların ve yenilikçi tedavi yöntemlerinin uygulanması gerekmektedir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kolda Tümör Belirtileri ve Tedavisi

Kolda Tümör Belirtileri ve Tedavisi

Bacakta Tümör Belirtileri ve Tedavisi

Bacakta Tümör Belirtileri ve Tedavisi

Kafada Tümör Belirtileri ve Tedavisi

Kafada Tümör Belirtileri ve Tedavisi

Beyin Tümörü Genetik mi?

Beyin Tümörü Genetik mi?

Çocuklarda Kemik Tümörü Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Kemik Tümörü Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Beyin Tümörü Nasıl Anlaşılır?

Beyin Tümörü Nasıl Anlaşılır?

Güncel

Gbm Beyin Tümörü Belirtileri ve Tedavisi

Gbm Beyin Tümörü Belirtileri ve Tedavisi