Warthin Tümörü Belirtileri ve Tedavisi
26 Haziran 2024

Warthin Tümörü Belirtileri ve Tedavisi

Warthin Tümörü

Warthin tümörü, Dünya Sağlık Örgütü tarafından benzer isimleri taşıyan tümör oluşumları arasındaki karışıklığı önlemek için kullanılan bir terimdir. Çoğunlukla parotis bezi ve periparotid lenf nodu içerisinde oluşur, vücudun diğer bölgelerinde nadiren görülür. Warthin tümörü kadınlara göre erkeklerde daha sık ortaya çıkar ve orta yaşlı bireylerde, özellikle sigara içenlerde daha yaygındır. Yavaş büyüme eğilimi gösterir. Warthin tümörü, tür olarak multisentrik, unilateral veya bilateral olabilir.

Warthin Tümörü Oluşumu

Warthin tümörü çok sık olarak kistik, lenfoid stromalı ve papiller yapılardan oluşur. Epitel çift tabakalıdır ve esas olarak onkositiktir. Ancak muköz, goblet veya skuamöz metaplazi alanı bulunabilir. Onkositik hücreler özellikle travmaya karşı hassas bir yapıdadır, bu nedenle Warthin tümöründe spontan veya biyopsi sonrası total veya subtotal infarkt ile metaplastik farklılıklar görülebilir. İnce iğne aspirasyon sitolojisi, Warthin tümörünün teşhisinde önemli bir yöntemdir.

Karakteristik olarak onkositik epitelyal hücre katmanları, lenfositler, mast hücreleri ve proteinöz bir yapıdan oluşur. Onkositik hücreler yoğun ve tek tabakalı, bal peteği şeklinde olup, sık olarak mast hücreleriyle beraberdir. Germinal merkezi yapılar ve kolesterol kristalleri görülebilir. Nadir olarak gerçek skuamöz hücreler, vakuollü atipik hücreler, osteoklastik dev hücreler, epiteloid hücreler ve siderofajlar bulunur. Ortamındaki ender bulgular arasında korpora amilasea gibi yapılar ve tirozinden zengin kristaller bulunur. Tirozinden zengin kristaller birkaç onkositik tükürük bezi neoplazmıyla birlikte olabilir.

Warthin Tümörünün Diğer Tümörler ile Birlikte Bulunması

Warthin tümörü yetişkin insanlarda kistik parotis bezi lezyonlarıyla karışabilir. Periparotid lenf nodlarının içerisinde Warthin tümörünün olması metastaz şeklinde yorumlanabilir. Onkositik hücre katmanları onkositoma şeklinde değerlendirilebilir. Warthin tümöründe skuamöz metaplazi ile kistik değişiklikler ender değildir. Bu özellikler hatalı olarak mukoepidermoid karsinom veya metastatik skuamöz hücreli karsinom olarak yorumlanabilir. Tükürük bezi tümörünün ekstra ve intrasellüler müsin oluşumu, mukoepidermoid karsinomların ayırıcı tanısı için güvenli bir kriter olmaz. Mukoepidermoid karsinomda oluşan epitelyal hücre türlerinin karışımı olmaz, fakat skuamöz metaplazili Warthin tümörünü mukoepidermoid karsinomdan ayırmak çok zordur. Multipl servikal nodların ayrışımında ekstraparotid yerleşimli olan Warthin tümörünün dikkate alınması gerekir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Malign Tümör Belirtileri ve Tedavisi

Malign Tümör Belirtileri ve Tedavisi

İyi Huylu Tümör Belirtileri ve Tedavisi

İyi Huylu Tümör Belirtileri ve Tedavisi

Kötü Huylu Tümör Belirtileri ve Tedavisi

Kötü Huylu Tümör Belirtileri ve Tedavisi

Pancoast Tümörü Belirtileri ve Tedavisi

Pancoast Tümörü Belirtileri ve Tedavisi

Omurilikte Tümör Belirtileri ve Tedavisi

Omurilikte Tümör Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kemik Tümörü Çeşitleri Nelerdir?

Kemik Tümörü Çeşitleri Nelerdir?

Güncel

Beyin Tümörü Belirtileri ve Tedavisi

Beyin Tümörü Belirtileri ve Tedavisi