Beyin Sapı Tümörü Ameliyatı Sonrası
15 Mayıs 2024

Beyin Sapı Tümörü Ameliyatı Sonrası

Beyin Sapı Tümörü Ameliyatı Sonrası, genellikle çocuklarda görülen beyin sapı tümörü, beynin alt kısmında hayati fonksiyonları kontrol eden, iki yarı küre ve omuriliği birbirine bağlayan beyin sapında oluşan tümörlerdir. Solunum hareketleri ve kalbin çalışma hızını kontrol eden beyin sapı aynı zamanda vücudun temel fonksiyonlarının çoğunu kontrol altında tutar. Bu tümörler erişkin insanlarda beyinde oluşurken çocuklarda ise beyin sapında oluşur. Beyin sapı tümörü ameliyatına karar verilebilmesi için belli koşullar gerekir. Lokalize tümörleri çıkarmak için yapılan bir ameliyattır. Cerrahi yöntemde tümörün iyi ya da kötü huylu olması büyük rol oynar.

Beyin sapı tümörü ameliyatı sonrası nasıl gelişmektedir, dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Beyin sapı tümörü ameliyatı sonrası, hastada ameliyat ve anestezinin etkileri için sistem fonksiyonlarının yeniden kazanılması ve sürdürülmesi için ameliyat sonrasında hastaya bakım ve izlem yapılır. Sinir sistemi fonksiyonlarında meydana gelebilecek değişiklikleri belirlemek için hasta kontrol altında tutulur. Ameliyat sonrası gelişebilecek komplikasyonlar açısından hasta dikkatle izlenir. Oluşabilecek komplikasyonlar KİBA, kanama, infeksiyon, bilinç kaybı, nöbet, sıvı-elektrolit dengesizlikleri, pulmoner ve üriner infeksiyon, basınç yarası ve pulmoner emboli gibi risklerdir.

Hastanın gereksinimine göre kan basıncı ve santral venöz basıncı izlemek amacı ile arteriyel ve venöz hatlar yerleştirilmektedir. Ameliyat alanı, pansuman, kanama ve BOS drenajı açısından gözlem altında tutulur. Oluşabilecek nöbetleri önlemek amacı ile fenitoin ilaçlar, serebral ödemi azaltmak için ise kortikosteroidler verilerek sıvı kısıtlaması yapılır. Ameliyat alanında oluşabilecek enfeksiyonu önlemek amacı ile antibiyotik anksiyeteyi azaltmak için ise sakinleştirici verilebilmektedir. Ameliyat sonrasında serebral doku perfüzyonunda bozulma ve epileptik nöbetlere bağlı yaralanma riski oluşabilmektedir. Beyin sapı tümörü ameliyatı sonrası, travma, kanama, beyin ödemine bağlı bilinç kaybı, havayolu açıklığında yetersizlik, beyin sapı solunum değişiklikleri, yetersiz beslenme, bulantı, kusma, cilt ve mukozada bozulma, boşaltımda sıkıntı gibi durumlar oluşabilmektedir.

Beyin sapı tümörü ameliyatı sonrası hastaya ameliyat bölgesine uygun yatış pozisyonu verilir. Böylece basınç önlenerek hava yolu açıklığı sağlanır. Hastanın yaşam bulguları sürekli olarak izlenir. Kan basıncı ve nabız basıncı ölçülür.

Beyin sapı tümörü ameliyatı sonrası evde bakımda oldukça önemlidir. Hastanın bakımı için ev ortamı uygun hale getirilmelidir. Evde devam edilmesi gereken ilaç tedavileri, doktor kontrolleri ve acil olarak hastaneye gelinmesi gereken durumlar aileye hastaneden taburcu olunmadan önce yoğun bakım hemşiresi tarafından detaylıca anlatılmalıdır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kemik Tümörü Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kemik Tümörü Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Beyin Tümörü Nasıl Anlaşılır?

Beyin Tümörü Nasıl Anlaşılır?

Beyin Tümörü Evreleri Nelerdir?

Beyin Tümörü Evreleri Nelerdir?

Beyindeki Tümör Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Beyindeki Tümör Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Hipofiz Bezi Tümörü Belirtileri ve Tedavisi

Hipofiz Bezi Tümörü Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Beyin Tümörü Bitkisel Tedavisi

Beyin Tümörü Bitkisel Tedavisi

Güncel

Kolda Tümör Belirtileri ve Tedavisi

Kolda Tümör Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Karaciğer Tümörü Belirtileri ve Tedavisi

Karaciğer Tümörü Belirtileri ve Tedavisi