İyi Huylu Mesane Tümörü Belirtileri ve Tedavisi
12 Temmuz 2024

İyi Huylu Mesane Tümörü Belirtileri ve Tedavisi

İyi Huylu Mesane Tümörü

Mesane, böbrekler tarafından süzülen idrarı dışarı atan ve kaslardan meydana gelen bir organdır. İdrarın dışarı atılmasını sağlayan bu organda tümör oluşumu oldukça sık rastlanılan bir rahatsızlıktır. Mesanede oluşan tümörlerin en büyük sebebi, bu organın iç yüzeyini kaplayan hücrelerin hasar görmesidir. Karnın hemen alt bölgesinde bulunan mesane, kese benzeri bir yapıya sahiptir ve içine biriken idrarı dışarı atar. İlk olarak böbreklerde süzülen idrar, mesane içerisinde depolanır. Mesane içinde biriken idrar, dışarı atılmak için üretradan geçer.

Mesanenin Yapısı

Dış Tabaka: Bu tabaka, mesaneyi güçlendiren ve besleyen damarlar içerir. Mesanenin çevresini örten bu tabaka, yağ dokusu ve fibrozdan oluşur.

İç Tabaka: Bu tabaka, kendini sürekli yenileyen ve geliştiren epitel hücrelerden oluşur. İç tabakadaki bu epitel hücreler, esneme özelliğine sahiptir.

Orta Tabaka: Mesane içinde biriken idrarın dışarı atılması için bu orta tabaka oldukça önemlidir. Bu tabaka, kaslarla kaplıdır. İdrar atılırken bu kaslar kasılır ve mesanenin küçülmesini sağlayarak idrarın kolayca dışarı atılmasını sağlar.

İyi Huylu Mesane Tümörünün Belirtileri Nelerdir?

  • İdrar yaparken yanma hissi
  • İdrarda kan gelmesi
  • Birden sıkışmak ama idrar yapamamak
  • Çok sık tuvalet ihtiyacı duyulması
  • Mesane içinde biriken idrarı atabilmek için devamlı ıkınma hissi

İyi Huylu Mesane Tümörü Nasıl Teşhis Edilir?

Bu durumu teşhis etmek için üç işlem yapılır: sistoskopi, idrar tahlili ve biyopsi. Bu yöntemlerin öncesinde, kişi detaylı bir şekilde muayene edilir. Muayene sonrasında fizik tedavi esnasında kişiden bazı testler istenir. Daha sonra kişiden yukarıda belirtilen testler istenir ve teşhis konur. Yapılan bu üç test, tümör olup olmadığını hemen tespit eder.

İyi Huylu Mesane Tümörü Tedavisi Nasıl Yapılır?

İlk olarak, mesane içinde oluşan tümörün meydana geliş süreci ve evresine göre müdahale yapılır. İyi huylu tümörler genelde cerrahi müdahale ile alınır. İyi huylu olduklarından dolayı tekrardan oluşma özellikleri bulunmaz. Bu sebepten dolayı ilaç tedavisi hiçbir fayda sağlamaz; mutlaka cerrahi müdahale gereklidir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Pesin

12 Temmuz 2024 Cuma

Mesanemde sık sık yanma hissi yaşıyorum ve bazen idrarımda kan görüyorum, acaba iyi huylu mesane tümörü olabilir mi?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Pesin,

Yaşadığın belirtiler ciddiye alınması gereken durumlar. Mesanede yanma hissi ve idrarda kan görülmesi, idrar yolu enfeksiyonu, taş veya polip gibi farklı nedenlerden kaynaklanabilir. Ancak, iyi huylu mesane tümörleri de bu belirtilere neden olabilir. Kesin bir tanı konulabilmesi için bir üroloji uzmanına başvurmanı ve gerekli tetkikleri yaptırmanı öneririm. Sağlıklı günler dilerim.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Tümör Çeşitleri Nelerdir?

Tümör Çeşitleri Nelerdir?

Beyin Tümörü Son Evre

Beyin Tümörü Son Evre

Haber Bülteni