Kulak Tümörü Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Kulak Tümörü Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Tümörü, genellikle dış kulak, orta kulak ve kulak kepçesinde oluşmaktadır. Dış kulakta oluşan tümörlere deri tümörü de denilmektedir. Dış ve orta kulakta oluşan kulak tümörü kötü huylu tümör olarak adlandırdığımız tümördür. Dış kulakta oluşan denge ve işitmeye zarar veren tümörlerde eğer kanama da var ise mutlaka tedavi yapılması gerekmektedir.

Kulak Tümörünün Belirtileri Nelerdir, Kulak tümöründe ilk belirti işitme kaybıdır. İşitme kaybının yanı sıra baş dönmesi, kanama, ağrı, kulak akıntısı denge kaybı da görülmektedir. Kulak kepçesi tümörlerinde ise ilk belirti seslerin sürekli ve yüksek sesler şekilde gelmesi ve çınlamadır.

Kulak Tümörüne Kesin Tanı Nasıl Konulur, Kulak büyük boşluklarda oluşan bir organımız olduğu için mutlaka kulakta oluşan tümör kendini hissettirir. Bu durumda Uzman hekime hemen başvurulmalıdır. Uzman hekim ise muayene esnasında da bu tümörü fark edebileceği gibi buna tomografi yöntemi ile de kesin teşhisi koyabilir. Eğer tümör kulak kepçesinde ise bu tümörün oradan çıkartılması ve iyi veya kötü huylu tümör olup olmadığını anlamak içinde patolojiye yönlendirilmesi gerekmektedir.

Kulak Tümörü Tedavisi Nasıl Yapılır, Kulak tümörü tedavisinde çok dikkatli olunmalıdır. Zaten kulak içindeki tümör kulak yapısına zarar vermiştir. Kulak tümörlerinde cerrahi işlem yapılırken de kulağa zarar verilmesi durumu daha fazla zorlaştırabilir. Kulak tümörlerinde iyi huylu tümörlerin tedavisi hiç zor değildir. Ayakta cerrahi müdahale ile bu işlem oldukça kolaydır. Fakat kötü huylu tümörlerde ise ameliyat işlemi biraz daha zor bir işlemdir. Çünkü kötü huylu olan tümör kulak yapısına oldukça zarar vermiştir. Cerrahi müdahalelerin dışında kulak tümörü gama ve radyoterapi kullanılarak da tedavi edilebilmektedir. Kulak tümörü tedavisinde ise diğer tümörlerde olduğu gibi kemoterapi kullanılamaz.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Gökçe Naz

29 Mayıs 2024 Çarşamba

Benim kulağımda da yavaş yavaş işitme kayıpları meydana gelmeye başladı. Doktora giderek birçok kez muayene oldum ve bir doktor kulakta tümör olduğunu ve zamanla büyüdüğünü söyledi. Henüz tedavi hakkında konuşmadık. Tedavi yöntemleri nelerdir?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Eren Ecem

Merhaba Gökçe Hanım, kulakta oluşan tümörler genellikle iyi huylu olsa bile bunu tahmini olarak anlamak oldukça zordur. Bunun için kesinlikle patolojik inceleme gerekmektedir. Tümör işitme kaybına neden olacak derecede büyümüş ise kesinlikle tedavi şarttır. İyi huylu tümörlerde cerrahi operasyonlarla tümör alınsa bile kötü huylu olanlarda kemoterapi gibi uygulamalar yapılmaktadır.

2. Cevap
cevap

Birgit

Merhabalar. Kulak tümörünün iyi huylu veya kötü huylu olmasına göre tedavi yöntemleri değişir. İyi huylu tümörler ayakta bile tedavi edilebilir. Anca kötü huylu tümörler de durum tam tersidir. Genellikle radyoterapi ve gama yöntemleri ile tümör ortadan kaldırılır. Diğer kanser tedavilerinde kullanılan kemoterapi yöntemi kulak tümöründe kullanılmaz.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Beyin Tümörü Neden Olur?

Beyin Tümörü Neden Olur?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Akciğer Tümörü Belirtileri ve Tedavisi

Akciğer Tümörü Belirtileri ve Tedavisi

Beyin Tümörü Bitkisel Tedavisi

Beyin Tümörü Bitkisel Tedavisi

Beyin Tümörü Kemoterapi

Beyin Tümörü Kemoterapi

Tümör Ameliyatı Riski Nelerdir?

Tümör Ameliyatı Riski Nelerdir?

Boğazda Tümör Belirtileri ve Tedavisi

Boğazda Tümör Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Hipofiz Tümörü Öldürür Mü?

Hipofiz Tümörü Öldürür Mü?

Güncel

Göz Tümörü Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Göz Tümörü Ameliyatı Riskleri ve Sonrası