Mesane Tümörü Belirtileri ve Tedavisi
19 Haziran 2024

Mesane Tümörü Belirtileri ve Tedavisi

Mesane tümörü, mesaneyi oluşturan hücrelerin kontrol dışı çoğalması ile meydana gelen bir tümördür. Mesane tümörü, özellikle idrar kesesinin içerisinde bulunan ve bu katmanı döşeyen hücrelerin tabakasından kaynaklanarak ortaya çıkar. Eğer bu hücrelerin çoğalması yalnızca mesanenin içinde ortaya çıkmışsa "mesane kanseri" olarak adlandırılır. Mesane tümörü genellikle mesanedeki kas tabakasına geçer ve burada diğer çevre dokulara yayılır. Ayrıca vücuttaki kan dolaşımı vasıtasıyla mesane tümörü bütün vücuda kolay bir şekilde yayılabilir. Mesane tümörü, genel olarak ürolojik sistem içerisinde prostat kanserinden sonra en sık rastlanan hastalık türüdür. Mesane tümörü, çoğunlukla idrar kesesinin içinde meydana gelen iyi ve kötü huylu urlara verilen bir isimdir. Mesane tümörü, kadınlara oranla erkeklerde 4 kat daha sık görülen bir hastalıktır ve genellikle 50 yaş üzeri erkeklerde daha yaygındır. Ayrıca aşırı sigara tüketimi olan ülkelerde erken yaşlardaki erkek hastalarda da görülebilmektedir. Mesane tümörlerinin yaklaşık %90'ı kötü huylu tümörler iken, %10'luk kısmı iyi huylu olarak karşımıza çıkar.

Mesane Tümörünün Belirtileri Nelerdir?

Mesane tümörünün en sık ve yaygın belirtisi idrarda meydana gelen kanamadır. İdrarda ortaya çıkan kanama çoğunlukla ağrısızdır, ancak özel durumlara bağlı olarak kişinin sık sık idrara gitmesi ve idrar yaparken yanma gibi bazı şikâyetlere sebep olabilir. Bazen de hasta idrarını yaparken hem mesanede ağrı hem de idrarın kokulu olması şeklinde belirti gösterebilir. İdrar yaparken herhangi bir ağrı hissedilmez, ancak ara ara idrarda kanamalar gözlemlenebilir. Ayrıca bu kanama ile bazen idrarda kan pıhtısı da görülebilir. Hem karın bölgesinde hem de bel bölgesinde meydana gelen ağrılar şeklinde belirtiler gösterebilir. Ancak mesane tümörünün neden kaynaklandığı kesin olarak bilinmemektedir. Mesane tümörü genellikle sık olarak ortaya çıkan idrar yolu hastalıklarında, böbrek taşı olan insanlarda daha sık görülmektedir. Çevresel kanserojen etmenler de özellikle mesane tümörünün gelişiminde büyük rol oynamaktadır.

Mesane Tümörünün Tedavisi Nasıl Yapılır?

Özellikle erkek hastaların genelinde mesane tümörü hastalığı riski bulunmaktadır. Bunun için mesane tümörü olan hastalar mutlaka uzman doktorun uygun gördüğü aralıklarla takip edilmelidir. Mesane tümörünün büyüyüp büyümediğini anlamak için mutlaka düzenli olarak sistoskopi ve idrar testleri yapılmalıdır. Mesane tümörünün tedavisinde çoğunlukla "sistoskopi" isimli cerrahi alet ile tümör yerinden çıkarılır. Bunun dışında mesane tümörünün tedavisinde hastaya radyoterapi ve kemoterapi tedavisi uygulanmaktadır.

Mesane Tümöründen Korunma Yöntemleri

Mesane tümöründen korunmak için bazı önlemler almak mümkündür. Sigara tüketimini bırakmak, mesane kanseri riskini önemli ölçüde azaltabilir. Ayrıca, kimyasal maddelerle çalışan kişilerin uygun koruyucu ekipman kullanmaları ve bu maddelerle teması en aza indirmeleri gerekmektedir. Sağlıklı bir diyet ve düzenli egzersiz de genel kanser riskini azaltabilir. Düzenli sağlık kontrolleri ve erken teşhis, mesane tümörünün başarılı bir şekilde tedavi edilmesi için kritik öneme sahiptir.

Sonuç

Mesane tümörü, erken teşhis ve tedavi ile kontrol altına alınabilen bir hastalıktır. Belirtilerin farkına varmak ve düzenli sağlık kontrolleri yaptırmak, mesane tümörünün erken evrede yakalanması ve tedavi edilmesi açısından büyük önem taşır. Sağlıklı yaşam alışkanlıkları benimsemek ve risk faktörlerinden uzak durmak, mesane tümöründen korunmada etkili yöntemlerdir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Beyin Tümörü Evreleri Nelerdir?

Beyin Tümörü Evreleri Nelerdir?

Beyin Tümörü Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

Beyin Tümörü Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

Kemik Tümörü Belirtileri ve Tedavisi

Kemik Tümörü Belirtileri ve Tedavisi

Beyin Tümörü İlaçları Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Beyin Tümörü İlaçları Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Göz Tümörü Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Göz Tümörü Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kafada Tümör Belirtileri ve Tedavisi

Kafada Tümör Belirtileri ve Tedavisi

Böbrek Tümörü Belirtileri ve Tedavisi

Böbrek Tümörü Belirtileri ve Tedavisi

Tümör Nasıl Oluşur?

Tümör Nasıl Oluşur?

Beyin Tümörü Son Evre

Beyin Tümörü Son Evre

Belde Tümör Belirtileri ve Tedavisi

Belde Tümör Belirtileri ve Tedavisi

Göğüste Tümör Belirtileri ve Tedavisi

Göğüste Tümör Belirtileri ve Tedavisi