Akciğer Tümörü Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Akciğer Tümörü Belirtileri ve Tedavisi

Akciğer tümörü, vücutta bulunan hücrelerin kontrolsüz bir şekilde çoğalması ile akciğer organında meydana gelen hastalığa verilen isimdir. Bu hastalık dünya genelinde en fazla ölümle biten bir hastalıktır. Oldukça tehlikeli bir hastalık türü olan bu tümörün erken teşhisi ve erkenden yapılacak olan tedavisi oldukça önemlidir.

Akciğer tümörü bu tümör organın kendi yapısından dolayı meydana gelmekte olan kötü huylu kanserlerdir. Vücut organlarında meydana gelebilecek kanserler arasında en az risk taşıyan organ akciğer tümörüdür. Hastalık genellikle erkeklerde daha fazla görülmektedir. Akciğer tümörüne neden olan iki farklı unsur bulunmaktadır. Bu unsurlardan ilki olan hepatoselüler karsinom akciğer kanserinin oluşmasına en fazla neden olan türdür. İkincisi ise akciğer içindeki safra yollarında meydana gelmektedir. Akciğerde meydana gelebilecek tümör oldukça önemli bir rahatsızlıktır. Bu bölgede meydana gelebilecek bu tür hastalıklar tümörü başka bölgelere de sıçratabilir.

Akciğer tümörü belirtileri nelerdir?
  • Kanserin semptomları oldukça geniş bir özellik taşımaktadır. Hastalığın kendini vücutta gösterebilmesi uzun zamanlar alabilmektedir. Bu tür hastalıklar genellikle ilerledikten sonra kendini belli etmektedir.
  • Bunun yanı sıra öksürük oluşması ve öksürüğün haftalar boyunca sürmesi de akciğer tümörü belirtileri arasındadır. Öksürüğün şeklinde değişikliklerin görülmesi de belirtiler arasında bulunmaktadır.
  • Öksürükten dolayı kaynaklanan omuzda veya sırt bölgesinde ağrılar meydana gelebilmektedir. Bunun yanı sıra kalıcı göğüs ağrısı ve baş ağrısı da belirtiler arasındadır.
  • Ağızdan gelebilecek kan ve kan tükürmek gibi durumlar akciğer kanserinin belirtileri arasındadır. Bu tür durumlarda boğazdan gelen balgamın renginde değişiklikler ve öksürük ile dışarı kan çıkma gibi durumlar görülmektedir.
  • Hastalığın belirtileri arasında yer alan durumlarda biri de nefes darlığı ve hırıltılı nefes alıp verme durumlarıdır. Bu tür durumlar hastalığa yakalanmış kişiyi oldukça rahatsız eden bir durumdur. Bireyin yaşam kalitesi düşer ve sürekli olarak huzursuz olur. Bunun yanı sıra hırıltı veya boğuk seslilik gibi durumlarda akciğer tümöründen dolayı kaynaklanmaktadır.
  • Yutma işlevinin yerine getirilmemesi ve boğazda sürekli olarak takılmaların oluşması ile ses kısıklığı gibi durumlar da hastalık habercisidir.
  • Akciğer tümörü hastalığında boyun ve yüz bölgesinde şişkinlikler meydana gelmektedir. Ayrıca iştahsızlık, kilo kaybı, kansızlık ve sarılık gibi rahatsızlıklar görülmektedir.
Akciğer tümörü oluşan kişilerde ilk zamanlarda belirtiler ortaya çıkmayabilir. Hastalık ilerledikçe karında şişkinlik, ciltte sararma, kaşıntı, sırta vuran ağrı, ani kilo kaybı, iştahsızlık, ateş, gece uyurken terleme, idrar renginde koyulaşma ve soluk renkli dışkı, nefes darlığı, nefes alırken zorlama ve hırıltılı nefes gibi durumlar ortaya çıkmaktadır. Akciğer tümörünün oluşmasının nedeni tam olarak bilinmemektedir. Ancak hastalığa vücudun belirli bölgelerinde meydana gelmiş olan birtakım rahatsızlıklar neden olabilmektedir. Bunun yanı sıra hepatit C ve hepatit B gibi hastalıkların ilerleyen zamanlarda bu tür kanser hastalıklarına neden olduğu tahmin edilmektedir.

Akciğer tümörü tedavisi nasıl yapılır?

Hastalığın tedavisi için birçok tedavi yöntemi bulunmaktadır. Bu yöntemler arasında en fazla yarar sağlayan yöntem cerrahi tedavidir. Akciğer organında herhangi bir bölgede oluşmuş olan tümör alınarak tedavisi yapılamaya çalışılır. Bunun yanı sıra gerek duyulduğu takdirde akciğer nakli yapılır. Hastalığın tedavisi için yapılacak olan yöntemler arasında kemoterapi ve radyoterapi gibi yöntemlerde bulunmaktadır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Tümör İlaçları Nelerdir?

Tümör İlaçları Nelerdir?

Yumuşak Doku Tümörü Belirtileri ve Tedavisi

Yumuşak Doku Tümörü Belirtileri ve Tedavisi

Klatskin Tümörü Belirtileri ve Tedavisi

Klatskin Tümörü Belirtileri ve Tedavisi

Kafada Tümör Belirtileri ve Tedavisi

Kafada Tümör Belirtileri ve Tedavisi

Kemik Tümörü Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kemik Tümörü Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Beyin Tümörü 4 Evre Yaşam Süresi

Beyin Tümörü 4 Evre Yaşam Süresi

Güncel

Beyin Tümörü Çeşitleri Nelerdir?

Beyin Tümörü Çeşitleri Nelerdir?