Beyin Tümörü Neden Olur?
10 Temmuz 2024

Beyin Tümörü Neden Olur?


Beyin tümörü, her yaşta ortaya çıkabilen ve kişinin yaşam kalitesini ciddi şekilde etkileyen bir rahatsızlıktır. Erken teşhis ve tedavi, hastaların yaşam kalitesini olumlu yönde etkileyebilir. Beyin tümörleri, iyi huylu (benign) veya kötü huylu (malign) olabilir. İyi huylu tümörler yavaş ilerlerken, kötü huylu tümörler hızla büyüyebilir ve çevre dokulara zarar verebilir. Kötü huylu beyin tümörleri, çamur kıvamında olup cerrahi müdahalelerle tamamen çıkarılamaz ve zaman içinde yeniden büyüyerek beyine baskı yapabilirler.

Beyin tümörleri tedavi edilmediğinde, şiddetli baş ağrıları, bulantı ve kusma, görme bozuklukları, denge problemleri, kol ve bacaklarda güçsüzlük, konuşma ve algılama bozuklukları gibi belirtiler gösterir. Beyin tümörünün nedenleri tam olarak bilinmemekle birlikte, bazı faktörlerin bu durumu tetikleyebileceği düşünülmektedir.

Yaş

Birçok tümör türünde olduğu gibi, beyin tümörleri de genellikle ilerleyen yaşlarda daha sık görülür. Yaşın ilerlemesiyle birlikte bağışıklık sisteminin zayıflaması, beyin tümörlerinin gelişmesine katkıda bulunabilir.

Genetik Faktörler

Beyin tümörlerinin bir kısmının genetik faktörlere bağlı olduğu düşünülmektedir. Ailesinde beyin tümörü olan kişilerin bu hastalığa yakalanma olasılığı, diğer insanlara göre iki kat daha fazladır.

Radyasyon

Beyin tümörleri için büyük bir risk faktörü olan radyasyona maruz kalmak, beyin tümörlerinin gelişmesine katkıda bulunabilir. Geçmişte kafa bölgesinden radyoterapi görmüş kişilerde, beyin tümörü riski daha yüksektir. Ayrıca televizyon, cep telefonu, bilgisayar gibi elektronik cihazlar ve yüksek gerilim hatları da beyin tümörleri için risk faktörü olabilir.

Kanser Hastalığı

Vücudun herhangi bir organında ortaya çıkan kanser türleri, ilerleyen dönemlerde beyin bölgesine yayılarak beyin tümörü oluşturabilir. Ancak, her kanser hastasının beyin tümörü geliştireceği anlamına gelmez. Bu durum sadece beyin tümörü riskini artırabilir.

Kimyasal Ürünler

İlaç üretim fabrikaları, petrol rafinerileri ve plastik ürünler gibi kimyasal maddelerle sürekli temas halinde olmak, beyin tümörlerinin nedenleri arasında sayılabilir.

Bağışıklık Sistemi Bozukluğu

Bağışıklık sisteminde sorun olan kişilerde beyin tümörü riski artar. Bağışıklık sistemi bozuk olan hastalarda, hastalıklarla savaşma görevine sahip beyaz kan hücreleri azalmış durumdadır. Bu nedenle bağışıklık sistemi bozukluğu, beyin tümörlerinin nedenleri arasında sayılabilir.

Irk

Yapılan araştırmalara göre, beyaz ırka sahip kişilerde beyin tümörleri, diğer ırklara oranla daha sık görülmektedir.

Bunların yanı sıra, aşırı alkol ve sigara tüketimi, yüksek enerjili ısıtıcılar, koruyucu katkı maddesi içeren yiyeceklerin tüketilmesi, aşırı tuz kullanımı ve psikosomatik ilaçlar da beyin tümörleri için risk faktörleri olabilir. Ancak, bu etkenler beyin tümörlerinin kesin nedenleri olarak değerlendirilmemelidir. Bu faktörler yalnızca beyin tümörü için risk oluşturabilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Özdeğer

08 Mayıs 2024 Çarşamba

Merhabalar amcam da üç dört aydır beyin tümöru teşhisi konuldu ve amcam çok korkuyor . Bi kaç doktora gittik ameliyat önerdi. Ama çok korkuyor ameliyat sonrası nasıl olacak riskler neler diye düşünüp duruyor.ameliyat ettirmeli miyiz. Bi bilginiz var mı ne oneriyorsunuz

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Özdeğer Bey/Hanım,

Amcanızın yaşadığı durumu anlıyorum ve endişelerini paylaşıyorum. Beyin tümörü teşhisi alan biri için ameliyat kararı zor olabilir. Ameliyat sonrası riskler ve sonuçlar doktorlar tarafından detaylı olarak açıklanmalıdır. İkinci görüş almak ve belki üçüncü bir uzmana danışmak en doğru yol olabilir. Amcanızın hissettiği korku doğal, bu süreçte onu desteklemek ve ona moral vermek çok önemli. Ameliyat sonrası iyileşme süreci kişiden kişiye değişebilir, bu yüzden doktorların önerilerine kulak vermek ve onların tavsiyelerine göre hareket etmek en doğrusu olacaktır. Profesyonel bir uzmandan psikolojik destek almayı da düşünebilirsiniz.

Sağlıklı günler dilerim.

2. Cevap
cevap

Çevik

Beyin tümörü oldukça ciddi bir rahatsızlıktır. Ameliyat seçeneğini acilen uygulamalısınız. Aksi takdirde tümör büyüyebilir ve sonu ölüme kadar gidebilir. Yaş olarak ne kadar genç ise beyin ameliyatı o kadar risksizdir. Bu yüzden zaman geçirmemek hastanın yararına olacaktır.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Beyin Tümörü Evreleri Nelerdir?

Beyin Tümörü Evreleri Nelerdir?

Yüzde Tümör Belirtileri ve Tedavisi

Yüzde Tümör Belirtileri ve Tedavisi

Göz Tümörü Belirtileri ve Tedavisi

Göz Tümörü Belirtileri ve Tedavisi

Dev Hücreli Tümör Belirtileri ve Tedavisi

Dev Hücreli Tümör Belirtileri ve Tedavisi

Bağırsak Tümörü Belirtileri ve Tedavisi

Bağırsak Tümörü Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Boyun Tümörü Belirtileri ve Tedavisi

Boyun Tümörü Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Ayakta Tümör Belirtileri ve Tedavisi

Ayakta Tümör Belirtileri ve Tedavisi