İdrar Kesesinde Tümör Belirtileri ve Tedavisi
22 Haziran 2024

İdrar Kesesinde Tümör Belirtileri ve Tedavisi

İdrar Kesesinde Tümör

İdrar kesesinin diğer ismi mesanedir. İdrar kesesi, iki böbrekten idrar yolları aracılığı ile gelen idrarı depolayan küresel şekilli bir boşaltım sistemi organıdır. İdrar kesesi tümörü, prostat kanserinden sonra en yaygın olarak karşılaşılan tümörlerden biridir. İdrar kesesi tümörü, mesane içerisinde yer alan hem iyi huylu hem de kötü huylu tümörlere verilen isimdir. Genelde kötü huylu olsa da nadiren iyi huylu idrar kesesi tümörleri de görülebilir.

İdrar Kesesinde Tümörün Sıklığı ve Risk Faktörleri

İdrar kesesi tümörü, kadınlara oranla erkeklerde dört kat daha fazla görülür. Ancak kadınlarda ortaya çıktığında kötü huylu olma olasılığı daha yüksektir. Sigara tüketiminin fazla olması nedeniyle genç yaşlarda da görülse de genellikle 50 yaş civarında kendini gösterir.

İdrar Kesesi Tümörü Neden Olur?

 • Boya, kauçuk, tekstil, deri ve kimya gibi sektörlerde çalışmak
 • Sigara kullanmak
 • Yanlış yapılan diyetler
 • Radyasyon tedavileri
 • Radyasyon bulunan ortamlarda uzun süre çalışmak
 • Kronik idrar yolu enfeksiyonları
 • Şistomiyazis adı verilen paraziter enfeksiyonlar

İdrar Kesesinde Tümör Belirtileri Nelerdir?

İdrar kesesinde tümör bazen belirti vermez ve sistoskopi adı verilen idrar kesesinin içini inceleyen yöntemler sırasında ortaya çıkar. Bunun dışında bazı belirti ve semptomlar şunlardır:

 • İdrarda ağrı ve sızı olmadan meydana gelen kanamalar
 • İdrarda yanma
 • Sık sık idrara çıkma
 • İdrar yapma sırasında sürekli ağrı

İdrar Kesesinde Tümör Teşhis ve Tanı Nasıl Konulur?

İdrar kesesinde tümör tanısı için; Üriner sistem ultrasonografisi veya batın ultrasonografisi kullanılır. Bu tetkikler basit olup, hazırlık gerektirmez. Ayrıca damardan ilaç verilerek uygulanan Üst ve Alt Batın Bilgisayarlı Tomografi yöntemleri ile de idrar kesesinde tümör teşhisi yapılabilir.

Ancak bazen bu yöntemler teşhis için yeterli olmayabilir. Bu durumda, kameralı bir sistem yardımıyla idrar kesesine idrar deliğinden girilir ve idrar kesesinin içi video çekilerek incelenir. Bu yöntem endoskopi veya sistoskopi olarak bilinir.

İdrar Kesesinde Tümör Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kaslara nüfuz etmeyen tümörler için kapalı tümör çıkarılması veya mesane içi ilaç tedavisi önerilir. Ancak tümör kaslara yayılmış ise radikal sistektomi yöntemi ile tedavi edilir. Bu ameliyat, endoskopik olan kamera ile Kapalı TUR Tm yöntemi ile yapılır.

Tedavi sonrasında hastaların sigarayı bırakmaları gerekir. Vitamin açısından zengin bol meyve ve sebze tüketmeleri önerilir. Eğer iş riskli işlerden biri ise iş değişikliği yapılmalıdır. Tedavi sonrasında en az 5 yıl boyunca düzenli olarak muayene olunmalı ve kanser tetkikleri yaptırılmalıdır.

Ekstra Bilgiler

İdrar kesesi tümörlerinin tekrarlama riski yüksektir, bu nedenle tedavi sonrası düzenli takip ve kontroller önemlidir. Bunun yanı sıra, idrar kesesi tümörü olan kişilerin yaşam tarzı değişikliklerine gitmeleri, sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazanmaları ve düzenli egzersiz yapmaları önerilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Beyin Tümörü Evreleri Nelerdir?

Beyin Tümörü Evreleri Nelerdir?

Güncel

Beyin Tümörü 4 Evre Yaşam Süresi

Beyin Tümörü 4 Evre Yaşam Süresi

Beyin Tümörü Bitkisel Tedavisi

Beyin Tümörü Bitkisel Tedavisi

Tümör Ameliyatı Riski Nelerdir?

Tümör Ameliyatı Riski Nelerdir?

Kemik Tümörü Belirtileri ve Tedavisi

Kemik Tümörü Belirtileri ve Tedavisi

Kemik Tümörü Çeşitleri Nelerdir?

Kemik Tümörü Çeşitleri Nelerdir?

Tümör Belirtileri ve Tedavisi

Tümör Belirtileri ve Tedavisi

Göğüste Tümör Belirtileri ve Tedavisi

Göğüste Tümör Belirtileri ve Tedavisi