Yüzde Tümör Belirtileri ve Tedavisi
12 Temmuz 2024

Yüzde Tümör Belirtileri ve Tedavisi

Yüzde Tümör Oluşumu

Yüzde tümör oluşumu, diğer bölgelerdeki tümörlere kıyasla daha fazla rahatsızlık verici bir durumdur. Yüz bölgesinde meydana gelen tümörün erken teşhisi oldukça önemlidir. Eğer erken müdahale edilmezse hastalık ilerleyerek cildin büyük bir kısmına yayılabilir. Bunun yanı sıra, yüz bölgesi insanların sürekli olarak gördüğü ve kişiler arası iletişimde önemli bir rol oynayan vücudun bir parçasıdır. Bu bölgelerde meydana gelen tümör, yalnızca sağlık açısından değil, estetik ve psikolojik açıdan da rahatsızlık yaratmaktadır. Ayrıca, yüz bölgesinde tümör oluşma ihtimali diğer bölgelere göre daha yüksektir. Bu bölgelerde oluşabilecek yaraların ciddiye alınması oldukça önemlidir. Bazı yaralar ne kadar zararsız görünse de ciddi rahatsızlıklara yol açabilir. Özellikle bazı yaraların oluşmasında kanserli hücreler rol oynayabilir.

Yüz Tümörleri Çeşitleri

 • Bazal hücreli karsinom
 • Yassı epitel hücreli karsinom
 • Malign melanom
 • Deri eki hücreli kanserler
Yüz tümörleri çeşitleri arasında en fazla kendini gösteren tür bazal hücreli karsinomlardır. Bunun yanı sıra yassı epitel hücreli karsinomlar da sıkça görülen yüz kanseri türleri arasındadır. Bu hastalığın oluşmasına neden olan birçok unsur bulunmaktadır. Yüz tümörünün oluşmasına neden olan unsurlara dikkat edilmeli ve kanser yapıcı maddelerin kullanımının tamamen bırakılması gerekmektedir.

Yüzde Tümör Oluşumunun Nedenleri ve Belirtileri

 • Bu hastalığa neden olan en önemli faktör zararlı güneş ışınlarına maruz kalmaktır. Güneş ışınlarının neden olduğu tümör hastalıkları genellikle baş, yüz ve boyun bölgesinde oluşur.
 • Bunun yanı sıra radyasyon etkisi altında kalmak da yüz kanserinin oluşmasına neden olmaktadır.
 • Çeşitli kimyasal maddelere maruz kalan yüz bölgesinde de bu tür hastalıklar görülebilmektedir. Kimyasal maddeler içerisinde bulunan sağlığa zararlı maddeler kanser oluşumuna zemin hazırlamaktadır.
 • Ayrıca, yakın çevre veya aile arasında da yüz tümörü hikayesi olan kişilerde bu tür hastalıklar görülebilmektedir.
 • Yaş ilerledikçe vücudun hastalıklara karşı olan direnci de zayıflar. Özellikle ileri yaşta olan erkeklerde bu tür hastalıkların görülme ihtimali daha yüksektir.
 • Yüz bölgesinde meydana gelmiş olan yaraların uzun süreler boyunca geçmemesi ve enfeksiyon kaparak daha kötü bir hal alması da tümör oluşumunu tetiklemektedir.
 • Tümör hastalıklarında yüz bölgesinde kızarıklıklar veya şişmeler meydana gelebilmektedir. Bunun yanı sıra deride kepeklenmeler ve dökülmeler de oluşabilmektedir.
 • Bu tür hastalıklarda ağrılar oluşmaz.
Yüz bölgesinde meydana gelebilecek yaraların kanserli olup olmadığını öğrenmek için yapılabilecek tek yöntem biyopsidir. Yara oluşmuş olan bölgeden alınan bir parça, deri tümörünün türünü ve derecesini ortaya koymaktadır. Yüz tümörü tedavisinde iki türlü tedavi yöntemi bulunmaktadır. Bu yöntemlerden ilki cerrahi tedavi yöntemidir. Bu yöntem ile hastalıklı doku deriden alınır ve flep yöntemi ile dokunun çıkarıldığı yer tamir edilir. Diğer yöntem ise radyoterapi yöntemidir. Bu yöntem, gerek duyulduğu takdirde tedavi destekçisi olarak da uygulanabilmektedir. Genellikle tümörlü dokunun küçülmesi için yapılmaktadır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Ceminur

12 Temmuz 2024 Cuma

Yüzümde bir süre önce küçük bir yara çıkmıştı ama geçmedi ve çevresi kızarmaya başladı. Bu tür yaraların kanserli olabileceğini nasıl anlayabilirim? Özellikle yüzde bazal hücreli karsinom gibi tüyler ürpertici şeyler okudum, bu konuda endişelenmeli miyim?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Ceminur, yüzündeki yaranın geçmemesi ve çevresinin kızarması endişe verici olabilir, ancak hemen en kötü senaryoyu düşünmek yerine bir dermatoloğa danışmak en iyisi olacaktır. Bazal hücreli karsinom gibi durumlar genellikle yavaş büyür ve erken teşhis edilirse tedavi edilebilir. Dermatolog, yaranın yapısını inceleyerek ve gerekirse biyopsi yaparak kesin tanıyı koyabilir. Bu tür durumlarda erken teşhis çok önemlidir, bu yüzden en kısa sürede bir uzmana görünmeni öneririm. Endişelerini azaltmak ve doğru bilgi almak için profesyonel yardım almak her zaman en iyisidir.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Tümör Çeşitleri Nelerdir?

Tümör Çeşitleri Nelerdir?