Karsinoid Tümör Belirtileri ve Tedavisi
13 Temmuz 2024

Karsinoid Tümör Belirtileri ve Tedavisi

Karsinoid Tümör

Karsinoid tümör, sindirim kanalının mukoza katmanında yer alan enterokromafin hücrelerden meydana gelen bir tümör türüdür. Bu tümörler sindirim kanalının kardia bölgesinden anüse kadar olan kısmında bulunabilir. Karsinoid tümörler, en sık olarak rektum (%17), ileum (%28) ve apendiks (%46) bölgelerinde görülür. Bronşlar, overler ve teratomlar gibi sindirim sistemi dışındaki organ ve dokulardan da karsinoid tümörler gelişebilir. Karsinoid tümörlerin yalnızca %3'ü metastaz yapar, yani meydana geldikleri organdan farklı bir organa yayılır.

Metastaz yapmış olan karsinoid tümörlerin büyük bir çoğunluğu ise ileum kaynaklıdır. En sık görülen metastaz bölgeleri arasında karaciğer, akciğerler, pankreas, kemikler ve dalak bulunur.

Karsinoid Tümörün Reaksiyonları

Karsinoid tümörler, serotonin ve bradikinin adı verilen ve damarların işlevinde etkin olan maddeleri üretirler. Normalde besinlerde bulunan "Triptophan" isimli madde, %1 oranında "Serotonin" maddesine dönüştürülür. Ancak karsinoid tümörü bulunan kişilerde, besinlerle alınan triptofanın yaklaşık %60'ı serotonin maddesine dönüştürülür.

Karsinoid tümörlerin büyük bir bölümünde "Hidroksilaz" ve "Dekarboksilaz" enzimleri yüksek oranda bulunur. Bu, serotoninin normal miktarın üzerinde üretilmesinin sebebini açıklar. Serotonin maddesi, tümör dokusundan salgılandıktan sonra "MAO" ve "Aldehid dehidrogenaz" isimli enzimler yardımıyla parçalanır. Parçalanma sonucu oluşan "5-HIAA" idrar ile atılır. İdrarla atılan "5-HIAA" miktarı ölçülerek, vücuttaki serotonin oranı hakkında bilgi alınabilir. Tümörün ürettiği serotonin miktarının bir kısmı ise trombositlerce gerektiği zaman kullanılmak üzere depo edilir.

Karsinoid Tümör Belirtileri Nelerdir?

Karsinoid tümör belirtileri, salgılamakta olduğu yoğun serotonin etkisinden kaynaklanır. Bu belirtiler arasında:

  • Deri kızarıklığı
  • Terleme
  • Kaşıntı
  • El ve yüzde şişlik
  • Taşikardi (hızlı kalp atışı)
  • Ani ve çok sulu ishal
  • Karın ağrısı
  • Karında guruldama

bulunur.

Karsinoid tümörlerin sebep olduğu diğer önemli bir bozukluk ise sağ kalp ve sağ kalp kapakçıklarında fibrozis gelişimidir. Henüz anlaşılamayan bir etki ile serotonin, sağ kalbin iç yüzeyini kapatan endotel katmanında fibrozis gelişimine ve kalp kapakçıklarının daralarak büzülmesine sebep olur. Ancak bu bozukluğa sol kalpte rastlanmaz. Bunun açıklaması, sağ kalbin kanı akciğerlerden geçerken, akciğer dokusu tarafından serotoninin etkisiz bir maddeye çevrilmesidir. Bu şekilde sağ kalpten sol kalbe varan kan, içinde bulunan zararlı maddelerden arındırılmış olur.

Karsinoid Tümör Teşhisi ve Tedavisi

Karsinoid tümör teşhis edildiğinde uygulanması planlanan tedavi türü, tümörün cerrahi yolla çıkarılması veya "Siklofosfamid" adı verilen bir ilacın uygulanmasıdır. Kanda bulunan serotoninin yüksek seviyede çıkması ve idrar içeriğinde 5-HIAA'nın yüksek oranda görülmesi teşhisin laboratuvar olarak doğrulandığını gösterir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Göğüste Tümör Belirtileri ve Tedavisi

Göğüste Tümör Belirtileri ve Tedavisi

Beyin Tümörü Evreleri Nelerdir?

Beyin Tümörü Evreleri Nelerdir?

Beyin Tümörü Ameliyatı Sonrası

Beyin Tümörü Ameliyatı Sonrası

Göz Tümörü Belirtileri ve Tedavisi

Göz Tümörü Belirtileri ve Tedavisi

Parmakta Kemik Tümörü Belirtileri ve Tedavisi

Parmakta Kemik Tümörü Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Dizde Tümör Belirtileri ve Tedavisi

Dizde Tümör Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Beyin Tümörü Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Beyin Tümörü Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Belde Tümör Belirtileri ve Tedavisi

Belde Tümör Belirtileri ve Tedavisi