Kaval Kemiğinde Tümör Belirtileri ve Tedavisi
12 Temmuz 2024

Kaval Kemiğinde Tümör Belirtileri ve Tedavisi

Kaval kemiğinde tümör, insanlarda kemik tümörü olarak ortaya çıkan bir durumdur. Bu durum genellikle iyi huylu olarak gözlemlense de, her kaval kemiği tümörü için iyi huylu demek yanlıştır. Bir doku olarak ortaya çıkan bu tümörler, tanı konulana kadar geciktirilmeden tedavi edilmelidir. Kaval kemiği tümörü, adından da anlaşılacağı üzere kaval kemiği bölgesinde veya bu bölgeye yakın diğer kemiklerde ortaya çıkan bir durumdur. Kaval kemiği üzerinde oluşan tümörler röntgen cihazları ile görülebilir. Ancak, röntgenle görülebilen tümörlerin tam olarak anlaşılabilmesi için diğer teşhis yöntemlerinin de kullanılması gerekmektedir. Kemik sağlığı açısından en önemli faktörlerden biri kemik yoğunluğudur. İnsanlarda kemik yoğunluğunu sağlayan en önemli unsur, kemik içindeki mineral miktarıdır. Özellikle çocukların ihtiyaç duyduğu minerallerin kemikte yeterince bulunmaması veya vücutta az olması durumunda kaval kemiğinde tümör oluşumu daha sık görülmektedir. Ancak bu durum genellikle ileri yaşlarda ortaya çıkarak etkilerini sürdürmektedir.

Kaval Kemiğinde Tümör Belirtileri Nelerdir?

  • Kaval kemiğinde meydana gelen doku artışları nedeniyle iç basınçta küçük farklılıklar olsa bile bu farklılıklar kişilerde ağrılara neden olabilir. Bu ağrılar uzun süreli olarak ortaya çıkabilir. Bu nedenle tıbbi kontrol altında ağrı kesici ilaçlar kullanılabilir.
  • İlk zamanlarda belirti vermeden ilerleyerek daha sonra ortaya çıkan bu rahatsızlığın diğer bir belirtisi ise aşırı iştahsızlık, yorgunluk ve yüksek ateş sorunlarıdır. Bu belirtiler birçok rahatsızlıkla ortaya çıkabildiği için kişi, bu durumun kaval kemiği tümörü nedeniyle olduğunu anlamayabilir.
  • Kaval kemiği bölgesinde dokunulduğunda çoğu zaman bu bölgede bir sertlik, kitle ve şişlik hissedilebilir. Kaval kemiğinde tümör durumunda bu şişlik hareket etmez. Diğer tümörler gibi deri altında gezinen bir yapısı yoktur.

Kaval Kemiğinde Tümör Risk Faktörleri Kimlerdir?

  • Kaval kemiği tümörü daha çok erkeklerde görülen bir durumdur. Gençlerde sık sık ortaya çıkan bu durum, 20 ile 30 yaşları arasında olan insanlarda yaygındır. Bu nedenle bu yaşlardaki insanlar risk faktörü olarak ele alınabilir.
  • Ailesinde herhangi bir kimsenin daha önce kemik tümörü sorunu yaşamış olması, kişinin kaval kemiğinde tümör gelişme riskini artırabilir. Böyle bir durum varsa, en küçük belirtide bile kişinin doktora giderek testleri yaptırması önemlidir.
  • Paget hastalığı başta olmak üzere herediter, osteokondrom gibi hastalıklar da kaval kemiğinde tümör oluşumuna neden olabilir. Bu nedenle önlem alınmalıdır.
  • Siyahi ırka sahip olan kişiler, diğer insanlara göre daha yüksek risk altındadır. Bunun yanı sıra yaşlı insanlarda da sık sık bu rahatsızlıkla karşılaşılmaktadır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Özüpek

12 Temmuz 2024 Cuma

Kaval kemiğimde son zamanlarda sertlik ve şişlik fark ettim, ancak bu şişlik hareket etmiyor ve sabit duruyor. Bu durum kaval kemiği tümörünün belirtisi olabilir mi? Ayrıca, ailemde daha önce kemik tümörü yaşayan birisi olmuştu. Bu nedenle risk altında mıyım?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Özüpek,

Belirttiğiniz şikayetler kaval kemiği tümörü gibi ciddi bir durumun belirtisi olabilir, ancak bu konuda kesin bir yargıda bulunmak için mutlaka bir doktora başvurmanız gerekiyor. Kemik tümörleri bazen şişlik ve sertlik gibi belirtilerle kendini gösterebilir, ancak bu belirtiler başka hastalıkların da belirtisi olabilir. Ailede kemik tümörü geçmişi olması, risk faktörlerini artırabilir, bu yüzden en kısa zamanda bir ortopedi veya onkoloji uzmanına görünmenizi tavsiye ederim. Geçmiş olsun.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

İyi Huylu Beyin Tümörü Belirtileri ve Tedavisi

İyi Huylu Beyin Tümörü Belirtileri ve Tedavisi

Ayakta Tümör Belirtileri ve Tedavisi

Ayakta Tümör Belirtileri ve Tedavisi

Göz Tümörü Belirtileri ve Tedavisi

Göz Tümörü Belirtileri ve Tedavisi

Boyun Tümörü Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Boyun Tümörü Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Deri Tümörleri Belirtileri ve Tedavisi

Deri Tümörleri Belirtileri ve Tedavisi