Çocuklarda Beyin Tümörü Belirtileri ve Tedavisi
12 Temmuz 2024

Çocuklarda Beyin Tümörü Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Beyin Tümörü

Çocuklarda beyin tümörü, ciddi sağlık sorunlarından biridir. Beyin tümörü, bir kanser çeşididir ve beynin içinde veya dışında oluşan kitlelerden kaynaklanır. Bu kitleler kontrol altına alınmadığında zamanla büyür ve beyin fonksiyonlarını etkilemeye başlar.

Türleri

Çocuklarda beyin tümörü iki şekilde meydana gelir: primer ve sekonder. Primer beyin tümörü beyinde meydana gelir ve çocuklarda en sık görülen beyin tümörü türüdür. Sekonder beyin tümörü ise başka bir organda oluşur ve daha sonra beyine yayılır.

Önemi

Çocuklarda beyin tümörü ihmal edilmemesi gereken bir hastalıktır. Hastalık ne kadar erken teşhis edilirse, hastanın iyileşme olasılığı o kadar artar. Bu nedenle, beyin tümörü oluşumunda yaşanacak muhtemel belirtilerin çok iyi bilinmesi önem arz etmektedir.

Çocuklarda Beyin Tümörünün Belirtileri Nelerdir?

  • Şiddetli baş ağrısı
  • Mide bulantısı ve kusma
  • Geçici bilinç kaybı
  • İstem dışı hareket
  • Aniden dengeyi kaybedip düşme
  • Baş dönmesi
  • Baş çevresinin büyümesi
  • Görme zayıflığı
  • Dil takılması

Çocuklarda Beyin Tümörü Teşhis ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Yukarıda sayılan belirtilerin birkaç tanesi bir arada gerçekleşiyorsa, vakit kaybetmeden tıbbi yardım alınması gerekir. Hastalığın teşhisinde hastanın aile geçmişi önem taşımaktadır. Genetik yatkınlık bulunan çocuklar risk grubunda yer alır. Çocuklarda beyin tümörü olup olmadığı, ancak MR veya beyin tomografisi gibi görüntüleme teknikleri sayesinde anlaşılabilir. Hastalığın, yani kitlenin varlığı tespit edildikten sonra uygulanacak tedavi için kitlenin iyi huylu veya kötü huylu olup olmadığı araştırılmalıdır. Bunun için hastaya vakit kaybetmeden biyopsi yapılır. Elde edilen sonuca göre tedavi için bir plan geliştirilir. En sık kullanılan tedavi yöntemleri cerrahi müdahale, kemoterapi ve radyoterapidir.

Ekstra Bilgiler

Beyin tümörleri, çocuklarda nörolojik gelişimi etkileyebilir ve uzun vadeli sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu nedenle, tedavi sürecinde multidisipliner bir yaklaşım benimsenmeli ve hem fiziksel hem de psikolojik destek sağlanmalıdır. Erken teşhis ve tedavi, çocukların yaşam kalitesini önemli ölçüde artırabilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kemik Tümörü Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kemik Tümörü Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Dev Hücreli Tümör Belirtileri ve Tedavisi

Dev Hücreli Tümör Belirtileri ve Tedavisi

Mide Tümörleri Belirtileri ve Tedavisi

Mide Tümörleri Belirtileri ve Tedavisi

İyi Huylu Tümör Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

İyi Huylu Tümör Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Beyin Tümörü Ameliyatı Sonrası

Beyin Tümörü Ameliyatı Sonrası

Güncel

Hipofiz Tümörü Öldürür Mü?

Hipofiz Tümörü Öldürür Mü?