Boğazda Tümör Belirtileri ve Tedavisi
27 Haziran 2024

Boğazda Tümör Belirtileri ve Tedavisi

Boğazda Tümör

Boğaz, nefes alıp vermemizi, konuşmamızı ve yutkunmamızı sağlayan hayati bir organdır. Boğazda meydana gelen tümörler, çeşitli nedenlerden ötürü ortaya çıkabilir. Bu nedenlerin başında sigara tiryakiliği gelmektedir. Ayrıca kimyasal maddeler, boğaz hücrelerinin yapısını değiştirerek tümör oluşumuna zemin hazırlayabilir. Sigaranın bırakılması durumunda, belirli bir süre geçtikten sonra bu problemle karşılaşma olasılığı azalır. Özellikle ileri yaşlarda görülme olasılığı yüksektir. Boğazda oluşan tümörler, ihtiyaç duyulmayan eski hücrelerin birikmesi sonucunda meydana gelir. Çoğu zaman iyi huylu tümörler olurlar ve bu tip tümörler insan hayatını tehdit etmez. Tedavi yöntemleriyle giderilebilirler ve yayılma göstermezler. Ancak kötü huylu tümörler tedavi edilse bile tekrar oluşabilir ve etrafa yayılabilirler.

Boğazda Tümörün Belirtileri Nelerdir?

  • Şiddetli boğaz ağrılarının görülmesi ve uzun süre sürmesi
  • Boğaz bölgesinde şişliklerin meydana gelmesi
  • Yutkunurken boğazda şiddetli ağrı hissedilmesi
  • Nefes alıp vermede zorlanma ve hırıltıların oluşması
  • Halsizlik ve yorgunluk belirtilerinin görülmesi
  • Sesin normal seviyeden daha kısık hale gelmesi
  • Ağız kokusunun değişmesi ve şikayetlerin artması
  • Kişinin nefes alırken boğulacak hissine kapılması

Boğazda Tümör Neden Olur?

Boğaz, nefes alıp verme ve yemek yeme sırasında hayati öneme sahip bir organdır. Boğaz tümörünün oluşmasında yiyecek ve içeceklerin etkin bir rol oynaması dikkat çekicidir. Özellikle bağımlı sigara kullanıcıları, kötü madde kullanıcıları, içki ve alkol bağımlıları bu duruma en fazla maruz kalan kesimlerdir. Her türlü doktor tavsiyesine önem vermeyen bu madde kullanıcıları, ilerleyen yaşları itibariyle boğaz tümörüne yakalanma riski oldukça yüksektir. Boğazda tümör oluşumunu tetikleyen bir başka sebep ise aşırı derecede hayvansal yağ tüketimi, genetik yapılar ve midede olan yiyeceklerin boğaza tekrar çıkması ve mide asidinin boğazı tahriş etmesi sonucunda boğazda tümör oluşmasıdır.

Boğazdaki Tümör Tedavisi Nasıl Yapılır?

Boğazda oluşan tümörler bazen iyi huylu, bazen de kötü huylu olabilir. İyi huylu tümörler, yapılacak küçük operasyonlar neticesinde anestezi ile alınabilir. Ayrıca, iyi huylu tümörler lazer tedavisiyle de tedavi edilebilmektedir, bu da son yılların teknolojik gelişmelerinin önemini vurgulamaktadır. Ancak, kötü huylu boğaz tümörleri kişiyi ciddi şekilde rahatsız eder ve tedavi yöntemleri oldukça zor bir süreci kapsar. Bu tür tümörlerin tedavisinde boğaz kısmına küçük delikler açılarak yapılan yöntemler eskimiş olup pek fazla rağbet görmemektedir. İyi huylu boğaz tümörlerinin tedavisinde olduğu gibi, kötü huylu boğaz tümörlerinin tedavisinde de lazer uygulaması yapılmaktadır. Bunun yapılabilmesi için erken teşhisin yapılması şarttır. Erken teşhis yapılırsa oluşabilecek yan etkiler en asgari seviyeye indirilebilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Beyin Tümörü Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Beyin Tümörü Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Yüzde Tümör Belirtileri ve Tedavisi

Yüzde Tümör Belirtileri ve Tedavisi

İyi Huylu Mesane Tümörü Belirtileri ve Tedavisi

İyi Huylu Mesane Tümörü Belirtileri ve Tedavisi

Beyindeki Tümör Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Beyindeki Tümör Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Malign Tümör Belirtileri ve Tedavisi

Malign Tümör Belirtileri ve Tedavisi