Desmoid Tümör Belirtileri ve Tedavisi
22 Haziran 2024

Desmoid Tümör Belirtileri ve Tedavisi

Desmoid tümör, çoğunlukla doğuştan olabileceği gibi, çocukluk döneminde kendiliğinden ortaya çıkan bir hastalık tipidir. Ancak erişkinlik döneminde de desmoid tümör hastalığı kendini gösterebilmektedir. Desmoid tümör genel olarak her yaş aralığında meydana gelebilmekle birlikte, 30 ile 35 yaş aralığında daha sık izlenir. Desmoid tümör hastalarının çoğunluğunu kadınlar oluşturmaktadır. Çoğunlukla sık doğum yapan kadınlara uygulanan cerrahi müdahale esnasında ya da sonrasındaki dönemde meydana gelmektedir.

Desmoid tümör genel olarak iyi huylu olan bir tümördür, ancak oldukça agresif bir tümör türüdür. Bu tümör, insan vücudunun herhangi bir bölgesinde ortaya çıkabilmektedir. Çoğunlukla meme, omuz, karın, dil, baş ve boyun bölgelerinde görülebilmektedir. Desmoid tümör, pek çok hastanın aylar ya da yıllardır süregelen karın bölgesinin ön duvarında yerleşmiş, ağrısız kitle şikayeti şeklinde doktora başvurmasına neden olmaktadır. Bu kitle genel olarak sert bir yapıdadır ve manyetik rezonans ile radyolojik işlemler sonrasında yapılan görüntüleme yöntemi ile desmoid tümörünün tanısı konabilir.

Desmoid tümör kitlesinin çapı bazen 1-2 cm olabileceği gibi, bazen de 15 cm'e kadar büyüklükte değişkenlik gösterebilir. Klinik açıdan yavaş bir şekilde büyüme gösteren desmoid tümörler, çoğunlukla metastaz yapmadığından dolayı hastaya uygulanan iyi bir cerrahi müdahale sayesinde sorunsuz olarak alınabilmektedir. Desmoid tümör yavaş olarak gelişen bir tümör çeşidi olsa da mutlaka cerrahi müdahale ile alınması gerekmektedir. Aksi takdirde desmoid tümör bulunduğu bölgede büyümeye devam edecektir.

Desmoid Tümörün Tedavisi Nasıl Yapılır?

Desmoid tümör hastalığının tedavisi kesin çözüm olarak cerrahi müdahale gerektiren bir hastalıktır. Desmoid tümör genel olarak agresif bir tümör olduğu için metastaz riski göz önüne alınarak normal dokuda uygulanan cerrahi müdahale esnasında yerinden çıkartılmaya çalışılır. Ancak desmoid tümör kendi doğası gereği uzantılar oluşturmaya oldukça uygundur. Bu uzantılar genellikle ameliyat esnasında fark edilemediği için hem el hem de göz ile saptanması yapılamadığından dolayı geniş cerrahi sınırı ile bu tümörü çıkartmak pek de mümkün olmayabilmektedir. Yani desmoid tümör ameliyatı sonrasında bu tümörün yeniden nüksetmesi %50 oranındadır.

Ancak desmoid tümör yeniden oluştuğu zaman hastaya uygulanan ışın tedavisi ile azaltılması gerçekleştirilebilir. Desmoid tümör tedavisinde etkisi kesin olmayan ilaç ve hormon tedavisi de yapılabilir. Desmoid tümör rahatsızlığı olan çocuklarda bu tümörün yeniden ortaya çıkması daha sık olarak görülmektedir.

Desmoid Tümörün Ortaya Çıkışı Hususunda İki Teori Varsayılmaktadır

  • Travma Teorisi: Çoğunlukla arka arkaya doğum yapan kadınların özellikle karın bölgesinde meydana gelen deforme sonrasında oluşan travma sonucunda ortaya çıktığı varsayılmaktadır. Hatta vücudundaki herhangi bir bölgeye alınan travmaya bağlı olarak da desmoid tümörler meydana gelebilir.
  • Endokrinolojik Teori: Deneysel amaçlı olarak kullanılan hayvanlara uygulanan yüksek dozlarda östrojen enjeksiyonuna bağlı olarak desmoid tümörler meydana getirilmiştir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Bağırsak Tümörü Belirtileri ve Tedavisi

Bağırsak Tümörü Belirtileri ve Tedavisi

Beyin Tümörü Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Beyin Tümörü Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Damar Tümörü Belirtileri ve Tedavisi

Damar Tümörü Belirtileri ve Tedavisi

Kötü Huylu Tümör Belirtileri ve Tedavisi

Kötü Huylu Tümör Belirtileri ve Tedavisi

Habis Tümörün Tedavisi

Habis Tümörün Tedavisi