İdrar Kesesinde Tümör Ameliyatı Riskleri ve Sonrası
26 Haziran 2024

İdrar Kesesinde Tümör Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

İdrar Kesesinde Tümör Ameliyatı

İdrar Kesesinin Anatomisi ve Tümör Oluşumu

İdrar kesesi, vücudun alt karın bölgesinde yer alır ve idrarın depolanmasını sağlar. İdrar kesesinin en içteki tabakası mukoza ile kaplıdır. Mukoza tabakasının üzerinde bağ dokulardan oluşan bir tabaka bulunur ve bu tabaka kas dokusundan oluşur. Kas dokusu, idrarın dışarı atılmasını sağlar. İdrar kesesinin en dış tabakası ise bağ doku ve yağ dokulardan oluşarak idrar kesesini diğer organlardan ayırır.

İdrar kesesindeki tümörler genellikle en iç tabakada yani mukoza ile kaplı olan tabakada ortaya çıkar. İdrar kesesi tümörleri en fazla yaşlı erkeklerde görülmektedir. Bu tümörlere kanser teşhisi konulma oranı %35 civarındadır ve 70 yaş üzerinde bu oran %65'lere ulaşmaktadır. İdrar kesesinde kansere neden olan tümörler başlangıçta herhangi bir rahatsızlık vermeyebilir. En sık görülen belirtiler idrarda kan oluşumu, idrar yapma sırasında hissedilen baskı hissi ve ağrıdır.

İdrarda kan varlığı araştırıldıktan sonra sistoskopi yöntemi ile idrar kesesine ucunda mini bir kamera bulunan hortum sokulur, kesenin iç yüzeyi incelenir ve teşhis için örnek alınır. Bazen de kesin teşhis için röntgen ve bilgisayar tomografisinden yararlanılır.

İdrar Kesesinde Tümör Ameliyatı: Tanı ve Teşhis

İdrar kesesinde tümör ameliyatı, kesin tanı ve teşhisten sonra yapılan bir işlemdir. Tümörün ne ölçüde yayıldığı bu ameliyatın seyrini belirler. İdrar kesesi tümörlerinin büyük bir çoğunluğu erken evrede fark edilmektedir. Bu durumda tümör sadece mukoza bölgesi ile sınırlıdır.

İdrar Kesesinde Tümör Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Başlangıç evresindeki tümör ameliyatları, idrar yolu kanalından idrar kesesine sokulan küçük bir araç yardımı ile mukozadan kazınarak yapılır. Bu ameliyata transüretral rezeksiyon adı verilir. Mukoza bölgesinin kazınmasından sonra, idrar kesesi kanserli hücrelerin gelişimini engellemek amacı ile lokal kemoterapi adı verilen bir sıvı ile yıkanır. İdrar kesesinde tümör ameliyatı yarı açık ya da kapalı olarak yapılabilmektedir. Kapalı operasyonlarda küçük kesiler yeterli olabilmektedir. İdrar kesesinde tümör ameliyatı yarı kapalı olarak yapıldığında, açık operasyonlara nispeten daha az risk taşıyabilmekte ve iyileşme süreci daha kısa olmaktadır. Operasyon genellikle 1 saat kadar sürmekte ve lokal anestezi ile yapılmaktadır.

Tümör mukozadan daha fazla yayılma gösterdiyse, bu durumda idrar kesesinin tamamının çıkarılması gerekebilir. Ayrıca idrar kesesinde tümör ameliyatı yapılırken gerektiği durumlarda erkeklerde prostat bezi ve tohum kesesi, kadınlarda ise rahim ve yumurtalık tamamen alınabilmektedir. İdrar kesesinde tümör ameliyatı sonrasında geride kalan kanserli hücrelerin temizlenmesi amacı ile kemoterapi uygulanmaktadır.

Ameliyat Sonrası Takip ve Kontrol

İdrar kesesinde tümör ameliyatı sonrası mutlaka düzenli olarak doktor kontrolüne gidilmesi gerekmektedir. Bu kontroller, kanserin nüks etme olasılığını azaltmak ve hastanın genel sağlık durumunu izlemek için hayati öneme sahiptir.
  • Ameliyat sonrası bakım
  • Rutin kontroller ve takip
  • Olası komplikasyonlar ve yönetimi
İdrar kesesinde tümör ameliyatı, cerrahi müdahalenin yanı sıra hastanın yaşam kalitesini artırmak amacıyla yapılan önemli bir işlemdir. Bu süreçte hastaların bilinçli ve düzenli olarak doktor kontrolünde olması, iyileşme sürecini olumlu yönde etkiler.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Lâtife

20 Nisan 2024 Cumartesi

İdrar kesemde tümör tespit edildi. Yakın zamanda ameliyat olacağım ameliyat sonrasında cinsel problem yaşarmıyım?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Ameliyat sonrasında cinsel problemler yaşama ihtimaliniz ameliyat türüne ve tümörün konumuna bağlı olarak değişebilir. Bu konuda en doğru bilgiyi doktorunuzdan alabilirsiniz. Geçmiş olsun, acil şifalar dilerim.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Beyinde İyi Huylu Tümör Belirtileri ve Tedavisi

Beyinde İyi Huylu Tümör Belirtileri ve Tedavisi

Bacakta Tümör Belirtileri ve Tedavisi

Bacakta Tümör Belirtileri ve Tedavisi

Göz Tümörü Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Göz Tümörü Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Tümör Lizis Sendromu Belirtileri ve Tedavisi

Tümör Lizis Sendromu Belirtileri ve Tedavisi

Malign Tümör Belirtileri ve Tedavisi

Malign Tümör Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Malign Tümör Evreleri Nelerdir?

Malign Tümör Evreleri Nelerdir?

Güncel

Kolon Tümörü Belirtileri ve Tedavisi

Kolon Tümörü Belirtileri ve Tedavisi